2dn.16godz.57min.

Raport z wypożyczeń #10: Jota na czele klasyfikacji strzelców, bramka Vitolo

Wszyscy wypożyczeni piłkarze na przestrzeni ostatniego tygodnia mieli okazję zagrać dla swoich drużyn. Jak zwykle klasą był Diogo Jota, który ponownie powiększył dorobek strzelecki, a wtórował mu Vitoto, lecz jego nastrój jest znacznie gorszy z uwagi na słabą postawę zespołu. Miłą odmiana był występ André Moreiry, lecz można było się go spodziewać z uwagi na rozgrywki Pucharu Portugalii. Tylko na chwilę miejsce w XI Granady wywalczył Pierre Kunde, który w ostatnim meczu wrócił na ławkę rezerwowych.

Héctor Hernández (Albacete)

Napastnik zasiadł na ławce rezerwowych w spotkaniu z Osasuna i w 56. minucie otrzymał szansę, aby spróbować uratować sytuację, kiedy jego zespół przegrywał 0-1. Wynik jednak utrzymał się do końca. Trzy dni później przeciwko rezerwom Sevilli wybiegł w podstawie i przebywał na murawie nieco ponad godzinę, a schodząc Alba prowadziło 2-0. Rywali stać było tylko na trafienie kontaktowe, więc beniaminek zdołał się wydostać ze strefy spadkowej. Zadowolony nie może być jednak Héctor, który wciąż pozostaje bez bramki w obecnym sezonie, a na gola czeka od początku maja.

Diogo Jota (Wolverampton)

Portugalczyk ubiegły tydzień przywitał na zgrupowaniu reprezentacji do lat 21, wraz z którą we wtorek rozegrał mecz w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy. Wypożyczony gracz wybiegł wyjściowym składzie przeciwko rówieśnikom z Bośni i Hercegowiny i przebywał na boisku do końca. Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego zgodnie z planem prowadzili 1-0, lecz to rywale ostatecznie zwyciężyli 3-1. Portugalczycy są na piątym miejscu w swojej grupie, ale rozegrali dopiero dwa spotkania, podczas gdy rywale nawet pięć. Jota reprezentacyjne niepowodzenie odbił sobie po powrocie do klubu w potyczce z Aston Villą. Silva, bo tak brzmi prawdziwe nazwisko utalentowanego skrzydłowego, w 55. minucie otrzymał piłkę w polu karnym, opanował ją, ograł rywala i pewnym, mocnym strzałem dał Wilkom prowadzenie. Ostateczny wynik brzmiał 2-0, dzięki czemu Wolves objęli fotel lidera po 12. kolejce Championship. Z kolei 20-latek, wraz z trzema innymi zawodnikami, z siedmioma golami przewodzi klasyfikacji strzelców.

Pierre Kunde (Granada)

Kameruńczyk po raz pierwszy znalazł się wyjściowej XI na wyjazdowe spotkanie z Gimnàstikiem. Gospodarze wykazali się lepszą skutecznością, dzięki czemu wygrali 2-0. Kunde próbował włączać się w akcje ofensywne, a w drugiej połowie popisał się całkiem niezłym uderzeniem z rzutu wolnego i grał przez pełne 90 minut. W kolejnej serii gier zasiadł jednak znowu na ławce rezerwowych, a Granada wygrała z Oviedo 2-0. Pomocnik pojawił sie na murawie w 84. minucie, kiedy losy były rozstrzygnięte. Po dziesięciu kolejkach ekipa z Andaluzji jest ósma z zaledwie trzypunktową stratą do lidera.

Bernard Mensah (Kasımpaşa)

Piłkarz z Afryki trzeci raz z rzędu wystąpił w pierwszym składzie swojej ekipy. W meczu z Sivassporem starał się i zanotował całkiem dobrą skuteczność podań, lecz w ogólnym rozrachunku rozegrał co najwyżej przeciętne spotkanie, w którym złapał żółtą kartkę. Ghańczyk zszedł w 71. minucie przy stanie 1-2, a ostatecznie jego drużyna przegrała 2-3. To czwarty kolejny mecz bez wygranej, co oznacza spadek 14. miejsce w tabeli i tylko punkt przewagi nad strefą spadkową.

André Moreira (Braga)

Bramkarz otrzymał szansę gry z uwagi na mecz w Pucharze Portugalii przeciwko piątoligowemu São Martinho. Faworyci do przerwy prowadzili 2-0, lecz po zmianie stron rywale nieoczekiwanie stawili opór i ostatecznie Braga wygrała tylko 3-2, dzięki czemu awansowała dalej.

Óliver Torres (Porto)

Ubiegły tydzień stał w Portugali pod znakiem meczów krajowego pucharu. W 3. rundzie Smoki zmierzyły się na wyjeździe z czwarto ligowym Lusitano, a Hiszpan znalazł się w wyjściowym składzie. Faworyci bez problemu wygrali 6-0 i awansowali dalej, a Óliver zanotował asystę i zagrał do ostatniego gwizdka.

Emiliano Velázquez (Rayo Vallecano)

Urugwajczyk współtworzył wyjściową XI w starciu z Almeríą, które udało się wygrać 1-0, a czyste konto było pierwszym po trzech meczach ze stratą gola. Kilka dni później środkowy defensor zasiadł na ławce podczas spotkania z Reus, które ponownie madrytczycy zwyciężyli, tym razem 2-0. Velázquez wszedł na ostatnie pięć minut, aby wzmocnić obronę w końcówce potyczki. Znakomita postawa klubu pozwoliła awansować na 5. miejsce, a strata do prowadzącej Osasuny to tylko punkt.

Vitolo (Las Palmas)

Skrzydłowy wykorzystał przerwę w rozgrywkach i zdołał wyleczyć kontuzję, dzięki czemu po dwóch meczach nieobecności, znalazł się dziś w kadrze na starcie z Celtą. Rozpoczął je na ławce rezerwowych, z perspektywy, której oglądał łomot, którego doświadczali Kanaryjczycy. Przy stanie 0-3, w 62. minucie, na placu gry zameldował się były gracz Sevilli, lecz wciąż lepiej radzili sobie grający w osłabieniu Galisyjczycy. Zaaplikowali oni kolejne dwie bramki, na co w ostatnich minutach odpowiedziało Las Palmas również dwoma trafieniami. Swoje pierwsze w trwającej kampanii zanotował Vitolo, który odebrał w polu karnym podanie od Jonathana Viery, a następnie pokonał bramkarza. Las Palmas znajduje się obecnie w strefie spadkowej.